Kemal dedeyi neden üzdün

CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, kurultay sonrası yaşanan değişim sürecinden, belediye başkan adaylarının belirlemesine kadar bir çok konuda SÖZCÜ’nün sorularını yanıtladı. “Kurultaydan sonra ikiz kızlarım bana ‘Kemal dedeyi neden üzdün?’ diye sordu. Kemal Kılıçdaroğlu ile aramızda küslük yok, görüşüyoruz” dedi. İktidarın Anayasa’yı rafa kaldırdığını da belirten Başarır şu mesajları verdi:

4 BÜYÜKŞEHİR DAHA İSTİYORUZ

“Değişim bir günde ya da bir ayda olmaz. Partinin daha birçok konuda değişim ihtiyacı var. Lider ve kadrolar değişti, üye reformu da yapılmalı. Beraber hareket edebildiğimiz üyelerle yürümemiz lazım. ‘Değişim’ derseniz, daha çok kadın ve genç aday getirdik. Bodrum adayımız 30 yaşında, dört kuşak orada yetişen, mimar, büyükşehir Meclis Üyesi Tamer Mandalinci’yi aday yaptık. Bütün partiler birçok yerde aday sıkıntısı çekiyor. Çünkü sosyal medya ve basının bir bölümü siyaset kurumunu enfekte ediyor. Kimse kendini suçu günahı yokken basında tartışılırken görmek istemiyor. Bazı adayların değişebileceği, Hatay’da Lütfü Savaş’ın da değişebileceğine yönelik soruların cevabı Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisidir.

“İstanbul ve Ankara’dan başlayıp mevcut belediyelerimizi koruyarak, Bursa, Balıkesir, Denizli ve Manisa’yı da eklemeyi çok istiyoruz. Kastamonu ve Kırıkkale’yi de uzun yıllar sonra kazanacağız. İYİ Parti başta olmak üzere, bu sisteme ve AKP’nin yarattığı sıkıntılı sürece karşı başkaldırı var.

Başarır, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen TİP’li Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine de değinip “Anayasayı rafa kaldırmak büyük bir rezalet. Yarın ‘Seçim yapmıyorum’ dese diyecek bir şey kalmıyor. Anayasa devletin sınırlarını, yetki ve görevlerini çizen en temel yasadır. ‘Böyle bir metni bırakıyorum’ dersen yarın ‘Seçim 7 yılda bir olsun’ da denebilir. Anayasa bir kez rafa kalkarsa bunun önünü alamayız” dedi.

Erdoğan ile 26 yıl önce tartıştı

CHP’li Ali Mahir Başarır, 26 yıl önce Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün programında o dönem İstanbul Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a soru yöneltmişti. 1998’de 23 yaşında olan Başarır, programda Erdoğan’a “Sizce Milli Güvenlik Kurulu hangi konumda, hangi konumda olmalı? MGK’nın Refah Partisi’nin kapatılma sürecinde yargıyı etkilediğini düşünüyor musunuz? “diye sormuştu. Erdoğan ise cevap olarak, “Bu konuyu tabii ben öncelikle size sormak isterim. Yargıyı etkilediğini düşünüyor musunuz?” demekle yetinmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x