İsrail saldırılara devam ederken BM’den uyarı geldi

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, Gazze Şeridi’nin güneyinde Mısır’a komşu olan Refah kentinde yaşanacak daha fazla çatışmanın halihazırda sınırlı olan insani yardım operasyonunu da engelleyeceğini bildirdi.

Şu anda 1 milyondan fazla insanın Refah’ta sıkışmış durumda olduğuna ve içler acısı koşullarda yaşadığına işaret eden Laerke, bunlardan birçoğunun çok büyük acılara katlandığını ve son aylarda defalarca yerinden edildiğini belirtti.

Laerke, “Refah’taki çatışmaların artması, daha fazla sivilin hayatını kaybetmesi riskini taşıyor. Refah’taki daha fazla çatışma, zaten sınırlı olan insani yardım operasyonunu da engelleyecek” ifadelerini kullandı.

Gazze’de hiçbir yerin “taşınmak” için güvende olmadığına dikkati çeken Laerke, uluslararası hukuk uyarınca insanların zorla ve kitlesel olarak yerinden edilmesinin yasak olduğunu vurguladı.

Laerke, BM’nin “Bu savaş durmalı” yönündeki mesajını da hatırlattı.

“BÜYÜK KATLİAMLARIN HABERCİSİ”

Refah kenti Belediye Başkanı Ahmed es-Sufi de İsrail’in dün gece Refah’a düzenlediği saldırıların, geniş çaplı olduğunu, çok sayıda ev ve iki camiyi hedef aldığını belirtti.

Gece yarısı uyudukları sırada sivillerin evlerinin vurulmasına tepki gösteren Sufi, saldırıların düzenlendiği yerlerin farklı farklı olmasının sivil savunma ekiplerinin işini daha da zorlaştırdığını aktardı.

Çeşitli kurtarma mekanizmalarını ve araçları çalıştırmak için yeterli miktarda yakıtın bulunmaması ve molozları kaldırmak için tasarlanmış ağır makinelerin olmaması nedeniyle de Refah’ta büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten Sufi, Refah hastanelerinde de gerekli tıbbi malzeme ve teçhizatın bulunmadığını, ameliyathanelerin çok sayıda yaralıyı karşılamaya hazır olmadığını ifade etti.

Sufi, “İsrail’in Refah’a yönelik barbar saldırısı, şehrin yaşadığı insani ve sağlık felaketlerinin yanı sıra gelecek günlerde daha büyük katliamlara yol açma tehdidini de taşıyor” dedi.

REFAH’A SALDIRILAR

Filistin resmi haber ajansı WAFA, Refah’taki hastane yetkililerine dayandırdığı haberinde, İsrail’in kente düzenlediği saldırılarda 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü ve hastanelere yüzlerce yaralının getirildiğini belirtmişti.

Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının Refah kent merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurmuştu.

Yerel kaynaklar, İsrail ordusunun savaş uçakları, yoğun topçu atışı ve savaş gemileriyle denizden açtığı ateşle eş zamanlı olarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini, özellikle yerinden edilen Filistinlilerin barındığı çok sayıda evi ve camiyi hedef aldığını kaydetmişti.

Gazze Şeridi’nin güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin sığındığı bir bölge.

Gazze Şeridi’nde 7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 28 bin 340’a, yaralı sayısı da 67 bin 984’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x