Analist Uyardı: Bu 2 Kripto Para Bu Seviyelere Çökebilir!

Kripto para açık faiz hacmi rekor seviyelere fırlayarak türev ve spot piyasalara büyük dalgalanma getirdi. Özellikle, mevcut yükseliş ivmesi traderların açgözlülüğünü körükledi. Ayrıca, long pozisyonları teşvik etti. Bu eğilim güç kazanıyor ve birçok gösterge, en çok işlem gören varlıklar için bir ‘long squeeze’in gelebileceğini gösteriyor. Kripto analisti Vinicius Barbosa, CoinGlass verilerinin 2 kripto para için ‘long squeeze’ sinyali verdiğini söylüyor.

Lider kripto para için ‘long squeeze’ uyarısı

Kripto gazetecisi Colin Wu, Bitcoin açık sözleşmelerinde 33,94 milyar dolalık rekor bir artış olduğunu bildirdi. Bu, BTC’deki 23,04 milyar dolarlık bir önceki ATH’den 10 milyar dolar daha fazla olan yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) işaret ediyor. Bu bağlamda, Bitcoin bir önceki ATH’a 2021 Kasım’da, son döngünün rallisinin hemen sonunda ulaşmıştı. Dahası, önde gelen kripto para biriminin büyük borsalardaki fonlama oranı da yeni zirveler yaptı. Bu nedenle, böylesine şişirilmiş bir fonlama oranı, aşırı dengesizlikler nedeniyle bir ‘long squeeze’ tehdidini artırıyor.

BTC Vadeli İşlemleri Açık Faiz. Kaynak: SoSoValue (Colin Wu)

CoinGlass’ın aylık likidasyon ısı haritasındaki likidite havuzları, bir ‘long squeeze’ durumunda olası bir geri çekilme hedefi olarak 50.000 doları gösteriyor. Bununla birlikte, Bitcoin fiyat desteğini önceki ATH seviyesi ve direnç olarak 69.000 dolarda şekillendiriyor.

Bitcoin likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Diğer ‘long squeeze’ uyarısı XRP için

Diğer kripto paraların likidasyon durumuna bakıldığında, XRP bir ‘long squeeze’ olasılığı en yüksek ikinci kripto olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, likidite havuzları Bitcoin’inkinden çok daha küçük. Dolayısıyla bu olay kesin değil. Piyasa yapıcıların bu long pozisyonları avlaması halinde XRP 0,5 dolar fiyat seviyesine gerileyebilir.

XRP Tasfiyesi ısı haritası. Kaynak: CoingGlass

Özetle, Bitcoin ve XRP yazı sırasında 73.000 dolar ve 0,685 dolardan işlem görüyordu. Uygun koşullar altında, bir ‘long squeeze’in her iki kripto paranın da 50.000 dolar ve 0,50 dolara kadar düşmesine neden olabilir.

Piyasa uyarısı

Yine de kripto piyasasını öngörmek oldukça zordur. Çünkü, piyasa oldukça değişken. Bu da bu senaryoların her an değişmesinin mümkün olduğu anlamına geliyor. Olumlu haberlerin ve gelişmelerin bu hafta bu projeleri güçlü tutması ihtimal dahilinde. Yani, düşük fiyatlar yerine daha yüksek fiyatları körüklemesi de olası. Bu yüzden, yatırımcılar dikkatli bir şekilde işlem yapmalı ve herhangi bir yönde aşırı pozisyondan kaçınmalıdır.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x